جدیدترین تکنولوژی‌های به کار رفته در تلویزیون های جدید سال 2020

جدیدترین تکنولوژی‌های به کار رفته در تلویزیون های جدید سال 2020

کمتر از چند روز دیگه به پایان سال میلادی 2019 باقی مانده است و در این میان علاقه مندان به حوزه ، منتظر مدل های 2020 هستند تا محصولات خانگی خودرا نونوار کنند. سرعت پیشرفت تکنولوژی آنقدر بالاست که مردم جهان را متحیر کرده است. در این مقاله قصد داریم شمارا با جدیدترین تکنولوژی های به کار رفته در تلویزیون های سال 2020 آشنا کنیم. تکنولوژی های تلویزیون های جدید سال 2020 آنقدر جذاب هستند که بخواهید این مطلب را تا انتها بخوانید.

جدیدترین فناوری هایی که در سال 2020 به تلویزیون های تولید شده، اضافه شده است چند مزیت دارند. اول از همه افزایش کیفیت تصاویر است چرا که تمامی تکنولوژی های معرفی شده حول محور کیفیت تصاویر می چرخد. البته این به معنی تمرکز 100 درصدی در این مبحث نیست اما یکی از مهمترین فاکتورها در هنگام خرید تلویزیون است.

موضوع بعدی پخش تمامی محتواهای موجود در بازار است. تلویزیون های نسل جدید تقریبا از تمامی فرمت های پخش پشتیبانی می کند. سوای این موارد فناوری های صوتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پخش با کیفیت تصاویر تلویزیون تنها منوط به کیفیت تصویر نیست چنانکه کیفیت صدا برای محتوای در حال پخش نیز بسیار مهم است.

 

نسل جدید تلویزیون های از چه تکنولوژی در صفحه نمایش ها استفاده می کنند؟

تکنولوژی صفحه نمایش برای خریداران حرفه ای تلویزیون بسیار مهم است. این تکنولوژی در حقیقت نقش اصلی را در ارائه کیفیت بالا تصاویر ایفا می کند و از همین رو می توان گفت که تکنولوژی صفحه نمایش تلویزیون های نسل جدید شاه کلید رضایتمندی خریداران تلویزیون در سراسر دنیاست.

شرکت های سازنده تلویزیون در دنیا به دلیل رقابت بالا در کسب سهم بازار بیشتر، سعی کرده اند تکنولوژی های جدیدی را ارائه کنند. البته این تکنولوژی های جدید تنها به معنی جدید بودن آن تکنولژی نیست و می تواند در ارتقاء تکنولوژی های قبلی نیز خلاصه شود.

بر اساس بررسی های صورت گرفته تکنولوژی های صفحه نمایش مانند nano Cell، OLED و یا کیولد QLED به افزایش کیفیت و وضوح بیشتر تصویر در نسل جدید تلویزیون ها کمک خواهند کرد. البته برخی از غول های تکنولوژی از نسل جدیدی از تکنولوژی صفحه نمایش نیز صحبت کرده اند که در گزارشات بعدی به صورت مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

در هر صورت نسل جدید این فناوری ها نشان از اهمیت کیفیت تصاویر تلویزیون می دهد. موضوعی که می تواند وجه تمایز شرکت های تولیدکننده تلویزیون در بازار جهانی لوازم خانگی باشد. در حقیقت آینده بازار لوازم خانگی به حضور پر رنگ تر این شرکت ها در ارائه فناوری های کیفی بستگی دارد.

 

پردازنده های تلویزیون مجهز شده به تکنولوژی های هوشمند

نسل جدید تلویزیون های در سال 2020 به نوع پیشرفته ای از Artificial Inteligence یا همان هوش مصنوعی مجهز شده اند. هنوز در دنیا تعریف درستی از هوش مصنوعی وجود ندارد چرا که دانشمندان در داشتن درک درستی از خود هوش وا مانده اند. اما با این حال هوش مصنوعی دقیقا به فعالیتی گفته می شود که دستگاه در شرایط خاص به صورت خودکار تصمیم به انجام کار درست می گیرد. به عبارت بهتر کاربردهای هوش مصنوعی تا حدی افزایش یافته که بسیاری از این عملکردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی شود و هر کدام نام تخصصی خودرا دارند. اگر از تاثیر هوش مصنوعی در دنیای لوازم خانگی بخواهیم بگوییم، در واقع می توان گفت که آیفونی که قادر به تشخیص اعضای خانه است یا تلویزیونی که نور صفحه نمایش دلخواه را با تعداد افراد تنظیم می‌کند، همه و همه کاربردهای هوش مصنوعی هستند.

پردازش باورنکردنی تصاویر به کمک هوش مصنوعی از ویژگی های نسل جدید تلویزیون ها است که در نهایت این پردازش سریع باعث می شود که شما بتوانید تصاویر با کیفیت تری را ببینید. در یافت داده ها و پردازش 4 مرحله ای که با سرعت بسیار بالا انجام می شود، خروجی بسیار با کیفیتی از داده ها را به شما نمایش خواهد داد. همچنین از حضور پر رنگ پردازشگر های هوشمند نسل دوم a9 در تلویزیون های جدید هم نباید به سادگی عبور کرد. پردازشگر هوشمند a9 تقریبا در تمامی محصولات با کیفیت دنیا از جمله در لپ تاپ ها، مانیتورها و حتی موبایل هایی نظیر اپل استفاده می شود.

 

فناوری های به روز شده صوتی در تلویزیون های متولد 2020

همانطور که در ابتدای این مقاله هم گفتیم، امروزه در ساخت و یا خرید محصولاتی نظیر تلویزیون تنها کیفیت تصاویر نیست که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. شنیدن صدای با کیفیت و تفکیک شده ی محتوای در حال پخش می تواند نقش مهمی در فروش یک محصول ایفا کند. شاید در سال 2020 از اهمیت شرکت های تولید فناوری صوتی بیشتر مطلع شویم. کافی است نگاهی به تاریخچه سیستم صوتی هارمن کاردن داشته باشیم تا متوجه شویم چطور یک شرکت تولید کننده سیستم صوتی می تواند تا این اندازه محبوب باشد.

به طور کلی چند اتفاق جذاب در دنیای صوت برای تلویزیون های نسل جدید اتفاق افتاده است. بررسی های تخصصی کارشناسان صنعت لوازم خانگی نشان می دهد که افزایش تعداد کانال های صوتی، افزایش تعداد و کیفیت اسپیکر ها تلویزیون و همچنین ویژگی های نرم افزاری آنها کمک کرده تا تجربه ی جدیدی از دیدن فیلم های روز دنیا را داشته باشیم.

دریافت فراکانس های پایین صدا در تلویزیون های نسل جدید یک لذت وصف نشدنی در تماشای محتواهایی مانند فیلم های جدید است. استفاده از سیستم های صوتی 2.1 و 2.2 کاناله و همچنین مجهز شدن این تلویزیون ها به ساب ووفر باعث شده تا مخاطب بتوانند تمامی صداهای یک فیلم را با جزئیات کامل بشنود. بله این دقیقا همان چیزی است که می خواهیم در تماشای یک فیلم پر از هیجان داشته باشیم.

در نسل جدید تلویزیون های نباید خیلی نگران داشتن یک سینمای خانگی خوب بود چراکه در متولیدن سال 2020، صدای تلویزیون های 40 وات است و این مهم موضوع داشتن سینمای خانگی را تا حد زیادی کم رنگ می کند. با این حال استفاده از فناوری های صوتی نظیر Dolby Atmos، DTS Decoder و Dolby Surround باعث می شود تا نهایت لذت را از شنیدن صدای فیلم ببریم. از دیگر نکات قابل اشاره این است با توجه به ویژگی های گفته شده امکان استفاده از اسپیکرهای اکسترنال و سینمای خانگی نیز وجود دارد، حتی راحت تر از گذشته.

 

تلویزیون های خوش نقش 2020

تا این بخش از گزارش به نکات مهمی در نسل جدید تلویزیون های 2020 اشاره کردیم اما یک نکته مهم را فراموش کردیم، بله درست حدس زدید، طراحی.

طراحی در تلویزیون های سال 2020 بسیار حائز اهمیت است. طی سال های گذشته تولیدکنندگان به نام تلویزیون در سراسر جهان همواره به دنبال راهی بودند تا از چند چالش مهم در امان بمانند. ضخامت تلویزیون، شلوغی سیم ها و استفاده بیشتر از صفحه نمایش بدون حاشیه از مهمترین این چالش های بود. هم اکنون بسیاری از تلویزیون های کمپانی های معروف مانند سامسونگ و ال جی با برطرف کردن این چالش ها، از آن به عنوان یک امتیاز ویژه برای تولیدات خود یاد می کنند.

تلویزیون های نسل جدید می توانند مساحت بیشتری از صفحه نمایش را در دسترس کاربر قرار دهند. در اصطلاح تخصصی تر یعنی Bezel کمتری نسبت به نسل های گذشته دارند و به عبارتی دیگر کناره های صفحه نمایش باریکر تر است. استفاده از پایه وسط در تلویزیون های نسل جدید باعث می شود تا بیننده تلویزیون احاطه بیشتری به صفحه نمایش داشته باشد. حتی نسل جدید تلویزیون های ال جی طوری ساخته شده اند که بدون هیچ گونه فاصله ای به دیوار متصل می شوند. این یعنی ضخامت به حداقل رسیده است. به عقیده کارشناسان حذف نور پس زمینه در تلویزیون های اولد باعث این موضوع شده است.

 

از سیستم عامل های تلویزیون های جدید چه خبر؟

ورود سیستم عامل ها به دنیای تلویزیون، انقلاب بزرگی در ساخت این جعبه جادویی بود. در حقیقت هوشمندی تلویزیون ها به واسطه استفاده از سیستم عامل ها در آنها بود. هم اکنون سیستم عامل های Samsung TIZEN (سیستم عامل مربوط به تلویزیون های سامسونگ)، LG WEB OS (سیستم عامل اختصاصی کمپانی ال جی) و گوگل اندروید تی وی از رایج ترین سیستم عامل های موجود در بازار تلویزیون ها هستند. در حقیقت وظیفه سیستم عامل ها ایجاد یک رابطه جذاب بین کاربر تلویزیون و برنامه ها و همچنین اینترنت در تلویزیون است.

در نسل جدید تلویزیون های سال 2020 برنامه های کاربردی بسیار بیشتری قرار گرفته که استفاده از آنها لذت یک زندگی هوشمند را به شما نشان خواهد داد. استفاده از پردازنده هوشمند، سرعت بازیابی داده ها و خواندن صفحات را چند برابر کرده و به واسطه به روز رسانی شدن سیستم عامل های به کار رفته در تلویزیون های نسل جدید، این امکان را به کاربر تلویزیون می دهد تا نهایت لذت در استفاده از تلویزیون را تجربه کند. البته لازم به ذکر است که در طول سال نیز آپدیت های جدیدی برای این سیستم عامل ها معرفی می شود که باعث کارایی بهتر آنها شده و این امکان وجود دارد که پس از اتصال تلویزیون به اینترنت، سیستم عامل آنها به روز رسانی شود.

 

نسل جدیدی از پورت های HDMI

قطعا بارها و بارها نام پورت ها و کابل های HDMI را شنیده اید. احتمالا وظیفه آنها را هم می دانید. اما اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم وظیفه HDMI انتقال داده هایی نظیر صوت و تصویر است. هرچه پورت ها و کابل های HDMI سرعت انتقال داده و پهنای باند بیشتری داشته باشند، آنچه که در صفحه نمایش تلویزیون خود خواهید دید بسیار با کیفیت تر و شفاف تر است.

خبر خوب این است که تلویزیون های سال 2020 به ورژن 2.1 HDMI  مجهز شده اند. قطعا کیفیت، سرعت و هرچه که در نسل قبلی آن وجود داشته، در نسل جدید HDMI بهبود و ارتقاء بیشتری یافته است .انتقال  داده های تصویر در فرکانس های بالاتر مانند ۱۲۰ هرتز از مهمترین ویژگی های نسل جدید HDMI در تلویزیون های جدید است.

 

کاهش تاخیر در ورودی ها و خروجی های تلویزیون های جدید

تا به حال در خصوص Input Lag در تلویزیون ها چیزی شنیده اید؟ این اصطلاح تخصصی برای گیمرها بسیار حائز اهمیت است. Input Lag در حقیقت میزان تاخیر در دریافت داده، پردازش و نمایش آن است. هرچه عدد Input Lag در تلویزیون های نسل جدید کمتر باشد، گیمرها علاقه بیشتری به خرید آن خواهند داشت. بنا بر اطلاعات به دست آمده Input Lag در تلویزیون های نسل جدید در سال 2020 بسیار کم است. داده ها به محض دریافت به کمک پرادزشگرهای قدرتمند بررسی و با کمترین تاخیر به نمایش در خواهند آمد. این دقیقا همان چیزی است که علاقه مندان به دنیای بازی خواهان آن هستند.

از طرفی این مهم باعث می شود که برای گیمیرهای حرفه ای، هزینه اضافه تراشیده نشود و به اصطلاح یک تیر و دو نشان کنند.

 

دنیای تلویزیون های سال 2020 در یک نگاه

آنطور که خواندید نسل جدید تلویزیون های سال 2020 به خاطر وجود رقابت در بازار جهانی به تکنولوژی های به روزی مجهز و یا بهبود تکنولوژی های قدیمی مواجه شده اند. وجود محتواهای متفاوت با فرمت های مختلف باعث شده تا تولیدکنندگان تلویزیون به فکر ساخت تلویزیون هایی باشند که از نهایت تکنولوژی بهره ببرد و هیچ مشکلی در پردازش و نمایش محتواهای مختلف نداشته باشد.

در نسل جدید تلویزیون های هوشمند بازار در سال 2020 استفاده از جدیدترین فناوری های صفحه نمایش، ارتقاء و بهبود سطح نمایش تصویر، فناوری های جدید و بهبود یافته صوتی و همچنین حضور ساب ووفر ها، نسل به روز رسانی شده سیستم عامل ها و برنامه های پیشرفته  مانند  Google Assistant و Amazon Alexa، نسل جدید HDMI با ورژن 2.1، سرعت بالای انتقال داده و کاهش نرخ تاخیر در ورودی و خروجی تلویزیون و بسیاری دیگر از امکانات ارتقاء یافته و به روزرسانی شده باعث شده تا شما انتخاب های هیجان انگیزی را برای خرید تلویزیون داشته باشید.

دنیای تلویزیون های در سال 2020 در حقیقت جنگ تکنولوژی ها خواهد بود و کمپانی می تواند سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد که در این جنگ پیروز میدان شود.