فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی

فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی

مشخص است که ماشین های ظرفشویی چه کاربردهایی دارد. اما فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی چیست و چ کاربردی دارد؟. در بیشتر مواقع ظرف‌های شسته شده در ماشین های ظرفشویی، هنوز مرطوب هستند و باید با دست خشک شوند. اما با آمدن این فناوری دیگر نگران خشک کردن ظروف خود نباشید. با استفاده از ماشین ظرفشویی BOSCH که از فناوری زئولیت استفاده می کند. می توانید ظروف خود را بلافاصله پس از اتمام کار، داخل کمد قرار دهید و نیازی به خشک کردن آنها نیست.

ما در این مطلب فناوری زئولیت و کاربرد آن در ماشین ظرفشویی را به طور کامل برای شما بیان کردیم. پس اگر در مورد کاربرد این فناوری عالی در ماشین ظرفشویی اطلاعاتی ندارید این مطلب را حتما مطالعه فرمایید.

زئولیت چیست؟

Zeolite ماده معدنی است که به طور طبیعی در سنگهای آتشفشانی به وجود می آیند و برای کاربردهای فنی از آن استفاده می شود. این سنگ خواص بسیار ویژه ای دارد که توسعه دهندگان BSH یا شرکت بوش از آنها استفاده کردند. زئولیت (zeolite) برگرفته از دو واژه ی یونانی به نام (zeo) به معنای “جوش” و (lithos) به معنای “سنگ” است. سنگ زئولیت یک ماده ی معدنی متشکل از آلومینوم سیلیکات بوده و در صنایع مختلف دارای کاربرد‌های متفاوتی می باشد. مهم ترین استفاده از این ماده معدنی برای تولید پاک کننده های لباس است.

کاربردهای مهم زئولیت

یکی از خصوصیات مهم و معروف این سنگ تمایل زیاد این سنگ به جذب آب و رطوبت است. Zeolite به خصوص برای این منظور مناسب است زیرا از ساختار بلوری با سطح داخلی بسیار بالا و تعداد زیادی کانال برخوردار است. 1 کیلوگرم زئولیت، مساحت 140 متر از سطح زمین را پوشش می دهد! به همین دلیل جذب آب آن بسیار بالاست. با همکاری مرکز تحقیقات انرژی کاربردی (ZAE)، کارخانه ماشین ظرفشویی دیلینگن در سال 2008 با کمک زئولیت، مقرون به صرفه ترین ماشین ظرفشویی جهان را تولید کرد. این شرکا در سال 2009 جایزه بنیاد جهانی انرژی و نوآوری را دریافت کردند. از زئولیت‌ها برای کاهش مصرف انرژی ماشین های ظرفشویی استفاده می شود.

کاربرد فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی

مواد معدنی زئولیت برای جذب طبیعی مولکولهای آب قبل از آزاد کردن آنها به عنوان انرژی برای خشک شدن سریعتر استفاده می شود. مزیت مهم آن این است که ظروف خشک تر، مصرف انرژی کمتر خواهد بود. فرآیند خشک کردن زئولیت از اهمیت حیاتی برخوردار است زیرا این یک فرایند علمی است.

فرآیند خشک کردن آن از دو مرحله تشکیل شده است:

  1. جذب (یا استخراج رطوبت)
  2. دفع (بازگشت رطوبت)

در طی فرآیند جذب، سنگ یا گرانولهای زئولیت در ماشینهای ظرفشویی رطوبت موجود در هوا را در قسمت داخلی جذب می کنند و آن را ذخیره می کنند. ین باعث آزاد شدن انرژی به صورت گرما می شود. سپس هوای گرم دوباره به داخل ماشین ظرفشویی جریان می یابد و باعث خشک شدن بیشتر ظروف می شود و در نتیجه برنامه ماشین ظرفشویی کوتاه تر می شود. در پایان برنامه، این آب در زئولیت ها باقی می ماند. و ماشین ظرفشویی در چرخه شستشوی بعدی مجدداً از آب ذخیره شده استفاده می کند: گرانول های زئولیت گرم می شوند و آب را به عنوان هوای مرطوب با تراکم کردن آن، در فرایند شستشوی سرد در ابتدا تخلیه می کنند. که این اجازه می دهد تا گرانول های زئولیت دوباره تولید شود و مجدداً در مرحله خشک کردن، بتوانند آب را جذب کنند.

نکاتی در مورد زئولیت در ماشین ظرفشویی

یک محفظه حاوی 1.15 کیلو گرم گرانول زئولیت در درب ماشین ظرفشویی قرار دارد. در حین چرخه خشک کردن، فن های داخل ماشین ظرفشویی هوای مرطوب را درون محفظه گردش می کنند. زئولیت مولکول های آب را جذب کرده و گرما را آزاد می کند. هوای گرم و خشک که از آن بیرون می آید و عمل تبخیر را انجام می دهد. BSH ادعا می کند که حتی ذرات آبی که در فنجان ها و ظروف باقی می ماند را خشک می کند.
در طی چرخه شستشو، این گرما رطوبت حاصل از گرانول ها را از بین می برد و محفظه را برای چرخه خشک کردن بعدی احیا می کند.

مصرف انرژی فناوری زئولیت در ماشین ظرفشویی

مصرف انرژی این فناوری کمتر است که به محیط زیست و نیز صرفه جویی در هزینه‌ها کمک می کند. تمام گرمای حاصل از زئولیت در چرخه شستشو که باعث خشک شدن سریع می شود، باید تولید شود. اما با وجود این هم باز در مصرف انرژی صرفه جویی می کند زیرا عنصر گرمایش باید در هر صورت آب را برای چرخه شستشو گرم کند.

طبق گفته رییس BSH، ماشین ظرفشویی 0.83 کیلووات ساعت برق در هر چرخه استفاده می کند. حدود 20 درصد کمتر از ماشین ظرفشویی دیگر است. همچنین با چرخه تمیز کردن 29 دقیقه ای در دمای بالا (در 50 درجه سانتیگراد کمتر از دو ساعت برای چرخه خنک کننده آن انرژی مصرف می کند، که هنوز هم حدود نیم ساعت کمتر از ماشین ظرفشویی معمولی است)، آب کمتری استفاده می کند (برای یک چرخه معمولی 10 لیتر در هر چرخه کافی است). طبق برآوردهای شرکت، مصرف سالانه متوسط ​​6،66 لیتر آب کمتری از ماشین ظرفشویی معمولی مصرف می کند.

نتیجه گیری

طبق گفته رئیس شرکت بوش (BSH) در 20 سال گذشته، ما مصرف انرژی ماشین ظرفشویی های خود را به نصف کاهش داده ایم. فن آوری جدید زئولیت در بهره وری و صرفه جویی انرژی پیشرفت چشمگیری داشته است.

گرم کردن گرانول های زئولیت نسبت به ظروف موجود در ماشین ظرفشویی انرژی بسیار کمتری می گیرد. این صرفه جویی قابل اندازه گیری است: حداکثر 0.2 کیلو وات ساعت در هر چرخه شستشو یا تا 20 درصد انرژی کمتری مصرف می کند.این امر باعث شد ماشین ظرفشویی های جدید BSH با فناوری Zeolite از نظر مصرف انرژی به کار آمدترین ماشین ظرفشویی تبدیل شود. زئولیت نیاز به نگهداری ندارد و ماندگاری آن بالاست. این فناوری همچنین مزایای دیگری را نیز ارائه می دهد: هنگامی که درب را در پایان کار باز می کنید، هیچ اثری از بخار وجود ندارد و ظروف آن برای لمس گرم نیستند، بنابراین دیگر خطر سوختن انگشتان شما هنگام درآوردن ظروف وجود ندارد.